Marketplace Menu

JAK OBLICZYĆ MOC GRZEJNIKÓW?

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Moc grzejnika powinna odpowiadać zapotrzebowaniu pomieszczenia na ciepło. Nie zawsze jednak łatwo można wyznaczyć tę wartość. Prawidłowo dobrany grzejnik ma zapewnić właściwą temperaturę w pomieszczeniu, nawet w sytuacji największego mrozu. Parametry grzejnika, czyli jego moc, oblicza projektant instalacji grzewczej. Jednak w sytuacji remontu lub całkowitej wymiany instalacji c.o., projekt nie jest wymagany. Dobranie odpowiednich grzejników, jest możliwe bez projektu, a przy określeniu mocy grzejnika są dostępne trzy metody obliczenia zapotrzebowania na ciepło.

1

Metoda wskaźnikowa.

Powszechnie używana w doborze grzejników do domów jednorodzinnych. Jest to metoda szacunkowa, zatem dla nietypowych budynków i pomieszczeń np. bardzo dobrze ocieplonych budynków, może dojść do przeszacowania wielkości grzejnika. Moc obliczona metodą wskaźnikową jest mocą orientacyjną i nie uwzględnia pewnych czynników, które mogą przyczynić się do jej zwiększenia tj. sąsiedztwa pomieszczeń nieogrzewanych czy dużych okien balkonowych. Metoda wskaźnikowa pozwala na oszacowanie zapotrzebowania mocy na 1m2 lub 1m3 standardowego pomieszczenia. W tabeli poniżej przedstawione są wartości dla poszczególnych pomieszczeń , w zależności od wymaganej temperatury.Zakresy mocy uwarunkowane są z różnic izolacyjności przegród oraz odmiennej wysokości pomieszczenia.

Innym sposobem szacunkowym, umożliwiającym dobranie mocy nowych grzejników, jest odniesienie się do zdemontowanych starych grzejników żeliwnych. Oznacza to, że jedno żeberko takiego grzejnika o typowej wysokości 60cm, ma moc 130 W. Ilość żeberek pomnożona przez moc jednego żeberka, wyznaczy moc z jaką stary grzejnik pracował. Z pozoru przeszacowanie mocy grzejników nie jest groźne, jednak należy się tego wystrzegać. Oprócz wyższych rachunków, problemem może być regulacja hydrauliczna czyli zapewnienie odpowiednich przepływów.

2

Metoda obliczeniowa szybka.

Wielu producentów grzejników udostępnia bezpłatnie programy, służące do szybkiego obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Korzystanie z nich jest łatwe i wymaga jedynie podania podstawowych parametrów pomieszczenia i instalacji. Wynikiem jest obliczenie wymaganej ilości i wielkości grzejników. Należy pamiętać jednak, że wartości te są szacunkowe, gdyż tak jak w metodzie wskaźnikowej, program oblicza zapotrzebowanie dla standardowych pomieszczeń.

3

Metoda dokładna.

W tej metodzie uwzględniane jest bardzo wiele czynników. Począwszy od izolacyjności przegród, przez orientację pomieszczenia względem stron świata, aż po umiejscowienie grzejnika w pokoju. Obliczenie zapotrzebowania na ciepło metodą dokładną, zazwyczaj należy już do kompetencji projektanta. W przypadkach nietypowych instalacji i pomieszczeń, gdzie uproszczone programy zawodzą, pomoc fachowca jest niezbędna.