Marketplace Menu

RODZAJE BRAM WJAZDOWYCH OGRODZENIOWYCH

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Brama wjazdowa powinna być funkcjonalna i zapewniać wszystkim domownikom komfort użytkowania, jak również bezpieczeństwo. Dodatkowo powinna być dostosowana do architektury domu i stylu ogrodzenia, ponieważ spełnia również funkcję reprezentacyjną.

1)    Brama rozwieralna jednoskrzydłowa.

Zastosowanie takiej bramy pozwala nam zaoszczędzić powierzchnię działki. Najlepiej komponuje się na długich i wąskich działkach, gdy usytuowana na narożu działki otwiera się na boczne ogrodzenie. Brama jednoskrzydłowa ma ograniczoną szerokość do 3 m ze względów konstrukcyjnych.

 

2)    Brama rozwieralna dwuskrzydłowa. Najlepiej sprawdza się na wąskich i długich działkach, gdzie ograniczone jest miejsce wzdłuż ogrodzenia. Dodatkową zaletą bramy skrzydłowej jest to, że jeżeli działka położona jest przy wąskiej ulicy istnieje możliwość przesunięcia wjazdu w głąb posesji. Każde ze skrzydeł bramy dwuskrzydłowej może mieć do 3 m długości. Bramy te wyposażone są w rygiel blokujący, który chroni skrzydła przed przypadkowym otworzeniem lub metalowy ogranicznik przymocowany do podłoża od strony ulicy, dzięki któremu brama nie otworzy się na zewnątrz posesji. Aby ułatwić otwieranie bramy, do skrzydeł można zamontować siłowniki i otwierać je za pomocą pilota. Bramy skrzydłowe po otwarciu zajmują dużo miejsca, należy zatem zostawić tyle miejsca aby samochód parkujący na podjeździe nie utrudniał zarówno zamykania i otwierania skrzydeł bramy jak i drzwi wjazdowych do garażu.  

 

3)    Brama przesuwna samonośna.

Bramy przesuwne praktycznie nie zajmują miejsca na podjeździe. Najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy miejsce między wjazdem a garażem ma długość niewiele większą niż samochód. W przypadku bramy samonośnej, jej skrzydło zawieszone jest wysięgnikowo, a brama porusza się tuż nad powierzchnią nie dotykając podłoża. By zrównoważyć ciężar skrzydła, konieczne jest zastosowanie przeciwwagi zwiększającej jego szerokość o ok.40%, która równoważy ciężar skrzydła. Decydując się na taki rodzaj bramy, należy wiedzieć, że prosty odcinek po jednej stronie powinien być na tyle długi aby zmieściło się całe skrzydło bramy, nie blokując przy tym furtki wejściowej. Komfortowe użytkowanie bram przesuwnych samonośnych zapewnia automat ze zdalnym sterowaniem, umieszczony najczęściej w słupku. W przypadku braku prądu, za pomocą dźwigni zamontowanej w obudowie słupa, możemy odblokować mechanizm i otworzyć bramę manualnie.  

4)    Brama przesuwna szynowa.

Zasadą działania bramy szynowej jest skrzydło poruszające się na rolkach po szynie zamocowanej w fundamencie. Na słupku prowadzącym zamontowana jest prowadnica utrzymująca bramę w odpowiedniej pozycji i zapewniająca jej płynny ruch. Zaletą tej konstrukcji jest niższa cena, niż bramy samonośnej. Jednak wadą jest konieczność częstego usuwania zanieczyszczeń zbierających się w szynie. Najwięcej kłopotów, może sprawiać jej użytkowanie podczas sezonu zimowego, kiedy lód i śnieg mogą całkowicie unieruchomić mechanizm. Rozwiązaniem zapobiegającym zamarzaniu szyny jest zastosowanie kabla grzejnego ułożonego bezpośrednio pod szyną.

 

Zgodnie z prawem.

Według obowiązujących przepisów, szerokość wjazdu bramy nie powinna być mniejsza niż 2.4m. Należy jednak uwzględnić, sytuacje, w których na posesję nie będą wjeżdżały jedynie samochody osobowe, ale również dostawcze, czy szambiarka, której szerokość wynosi 2.5m. Dlatego też nie warto montować bram, których szerokość użyteczna jest mniejsza niż 3.0m. Decyzję o usytuowaniu bramy należy podjąć już na etapie wykonywania projektu budowlanego domu. Inwestor zobowiązany jest do porozumienia z zarządcą drogi, aby określić lokalizację wjazdu, tak aby brama nie utrudniała wjazdu z innej posesji, nie zagrażała bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz nie znajdowała się zbyt blisko skrzyżowania. Należy pamiętać, że bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla osób poruszających się po chodniku czy jezdni.